Buty motocyklowe i historia stroju motocyklisty

10Wiele osób kojarzy styl motocyklisty z buntem oraz rebelią. W głowie mamy obraz osoby, która jeździ z zawrotną prędkością, wiatr rozwiewa jej włosy, a skórzana kurtka go od niego chroni. Wbrew pozorom historia stroju motocyklisty nie zapowiadała takiego obrotu sprawy. Przeczytaj ten artykuł i zobacz, jakie były początki.

Bicykling pierwszą inspiracją

Motocykle pojawiły się pod koniec XIX wieku, a dokładnie w 1894 roku, kiedy to na rynku pojawiły się pierwsze seryjnie produkowane maszyny. Powstały one w Niemczech i zostały wyprodukowane pod nazwą Hildebrand&Wolfmüller. Ich nakład był bardzo niewielki, liczył sobie zaledwie kilkaset sztuk, co przy dzisiejszych możliwościach, pokazuje z jaką ostrożnością wprowadzali motocykle ich pierwsi producenci. Jeżeli zaś chodzi o strój motocyklisty, to był on głównie inspirowany sportem o nazwie bicykling. Stąd też pierwsi motocykliści nosili tweedowe garnitury oraz zakładali płaskie czapki, kiedy wyruszali w trasę. Także zastosowanie tego nakrycia głowy było inne niż w dzisiejszych czasach. Obecnie kaski motocyklowe mają zapewnić nam bezpieczeństwo, a kiedyś noszono płaskie czapki, aby niesforne kosmyki włosów nie przeszkadzały w jeździe. W tamtym okresie nie znane były także buty motocyklowe. Zaczęto on nich myśleć dopiero w momencie, gdy motocykle zaczęły „nabierać” prędkości. Teraz aż trudno uwierzyć, że buty motocyklowe nie odgrywały znaczącej roli w stroju motocyklisty.

Co się kryje pod nazwą Perfecto?

Rozwój czasu i technologii sprawił, że na rynku zaczęły pojawiać się coraz to lepsze motocykle. Z tego powodu też tweedowy garnitur musiał pójść w odstawkę, a motocykliści zwrócili swój wzrok na jazdę konną. Jeźdźcy tej dyscypliny sportu zdecydowanie szybciej poruszali się niż osoby, które uprawiały bicykling. W ten oto sposób do stroju motocyklisty weszły rękawice z długimi mankietami, których głównym zadaniem było chronienie rąk przed wiatrem dostającym się pod ubranie. Po niedługim czasie zaczęły pojawiać się także kurtki motocyklowe i spodnie. Podobnie jak rękawice były one wykonane ze skóry, która jest bardzo odpornym materiałem na wiatr. Warto tutaj wspomnieć, że zanim powstały kurtki motocyklowe, motocykliści nosili płaszcze. Pierwsze kurtki pojawiły się dopiero około 1928 roku, kiedy to Irving Schott zaczął je projektować i wydawać. Nosiły one nazwę Perfecto, która wzięła się od ulubionych cygar pana Schotta.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*