Czytniki kodów kreskowych – dowiedz się więcej

czytniki kodów kreskowych

Kody kreskowe można znaleźć na niemal każdym towarze. Są to znaki graficzne w postaci czarno-białych pasków o zróżnicowanej grubości, pod którymi zaszyfrowane są pewne informacje. Jednak aby znalazły one zastosowanie w codziennym użytku – niezbędne są także odpowiednie narzędzia, które potrafią zidentyfikować zakodowaną treść. Należą do nich między innymi czytniki kodów kreskowych – http://www.posiflex.com.pl/pl_czytniki-kodow-kreskowych,49.html. Co warto wiedzieć o tym narzędziu?

Gdzie używa się czytników kodów kreskowych?

Czytniki kodów kreskowych na stałe wpisały się przede wszystkim w punkty handlowe; współczesny handel wykorzystuje je do skanowania znaków graficznych na produktach w celu zidentyfikowania ich rodzaju i wartości przez kasę fiskalną. Jednak nie tylko sklepy używają takich czytników. Urządzenia znalazły zastosowanie także w różnego rodzaju magazynach, sortowniach, zakładach produkcyjnych, jak również w firmach kurierskich, innowacyjnym rozwiązaniem stało się nanoszenie danych adresata i odbiorcy przesyłek na poszczególne paczki właśnie w postaci kodów kreskowych. Bez wątpienia usprawnia to pracę osób zajmujących się ich doręczaniem.

Zasada działania czytnika kodów kreskowych

Czytniki kodów kreskowych wyposażone są w diody laserowe, które emitują wiązki światła. Światło odbija się od znaku graficznego w postaci kodu paskowego, a następnie powraca do urządzenia. Informacja w postaci impulsu elektrycznego jest następnie przekazywana do komputera, terminala czy kasy fiskalnej – innymi słowy do urządzenia, które jest w stanie rozszyfrować przekazaną przez czytnika informację. W zależności do modelu skanera, sczytywanie kodów jest możliwe z różnej odległości. Nowoczesne przenośne sprzęty potrafią zidentyfikować kod kreskowy nawet z odległości pół metra. Takie urządzenia są najczęściej stosowane w magazynach i na halach produkcyjnych, jak również przez firmy kurierskie. W punktach handlowych natomiast najczęściej można spotkać urządzenia wymagające nieco bliższego ustawienia kodu kreskowego w promieniu światła laserowej diody – charakter wykonywanej pracy nie wymaga bowiem skanowania z dużej odległości.

Nowoczesne skanery kodów kreskowych

Nowoczesny czytnik kodów kreskowych, zwłaszcza ten przenośny, powinien odznaczać się funkcjonalnością. Producenci prześcigają się więc w konstruowaniu urządzeń o jak najmniejszej masie (ciężkie sprzęty są z reguły nieporęczne) i jak największym zasięgu laserowej diody. Niejednokrotnie urządzenia przed dopuszczeniem do sprzedaży są testowane pod wieloma względami – między innymi w kwestii odporności skanera na ewentualne wstrząsy czy upadki. Innowacyjnym rozwiązaniem jest także funkcja odczytywania kodu paskowego z powierzchni takich jak monitory LCD czy ekrany telefonów. Większość modeli skanerów wyposażona jest również w dźwiękowe lub świetlne sygnalizatory odczytu znaku graficznego – dzięki nim użytkownik może mieć pewność, że skanowanie przebiegło pomyślnie.

Wiele firm nie wyobraża sobie funkcjonowania bez czytnika kodów kreskowych. Dzięki temu urządzeniu wiele procesów zostało usprawnionych, co ma bezpośredni wpływ na wydajność oraz efektywność pracy przedsiębiorstwa.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*