Kaski motocyklowe: jak bezpiecznie dojechać do chorego?

Motocykl to często najszybsza forma dotarcia do poszkodowanego. Nic dziwnego, że doceniają go również ratownicy medyczny. Przy reanimacji liczą się sekundy, które decydują o tym czy da się uratować człowieka.

Zadbaj o bezpieczeństwo na drodze

Żeby szybko dojechać do chorego, trzeba przejeżdżać między samochodami i przeciskać się przez wąskie szczeliny. Jest to niebezpieczne, bo wystarczy chwila nieuwagi, by mieć wypadek. Jazda na motocyklu wymaga odpowiedniego stroju, który będzie chronił skórę w razie upadku. Trzeba zadbać, by kaski motocyklowe Zabrze, kombinezon, kurtki były naprawdę dobrej jakości. Na takich rzeczach nie można oszczędzać. Kaski motocyklowe Zabrze chronią czaszkę przed uszkodzeniami. Jazda na motorze może być bardzo poważna w skutkach. Często prowadzi do trwałego kalectwa, a nawet śmierci. Warto więc jeździć w miarę bezpiecznie i omijać przeszkody. Na pewno jednak motor umożliwia szybkie dostanie się z jednego miejsca w drugie. Jednak dużą przeszkodą w wykorzystywaniu go przez służby medyczne są środki finansowe. Profesjonalny sprzęt kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych. Do tego dochodzą jeszcze inne akcesoria, które muszą się zaleźć w wyposażeniu ratownika. Raz na jakiś czas podejmowane są akcje mające na celu uzbieranie określonej kwoty, by wyposażyć pogotowie przynajmniej w jedno takie urządzenie. Tego typu inicjatywy podjęło m.in. Bractwo Kurkowe z Rybnika. Zorganizowano szeroko zakroją akcję podczas której zbierano środki na motocykl. Zakończyło się to sukcesem, a urządzenie nadal jest używane przez pracowników rybnickiego pogotowia. To bardzo przydatny sprzęt, bo umożliwia szybkie dotarcie na miejsce szczególnie w zatłoczonych miastach dużych aglomeracji.

Kultura jazdy

Wprawdzie karetka jako taka jest pojazdem uprzywilejowanym i ma pierwszeństwo, ale w praktyce nie jest się w stanie wszędzie dostać. Niektórzy kierowcy nie chcą nikogo przepuszczać i nie dbają o to, że szybkie dotarcie na miejsce pozwala uratować czyjeś życie. Nagminnie zdarza się, że niektórzy źle parkują przez co uniemożliwiają przejazd. Tłumaczenie, że to tylko na chwilę nie usprawiedliwia, bo podczas akcji ratunkowej liczą się sekundy. Wprawdzie można wezwać straż miejską lub inne służby do odholowania pojazdu, ale nie trwa to chwili. W takiej sytuacji można spróbować się jakoś przedostać motocyklem, np. pojechać krótszą trasą przez las, gdzie samochód nie da rady się przebić. Niestety, są i takie sytuacje że do ratowania życia konieczny jest helikopter, który skutecznie omija korki i inne przeszkody na drodze. Wykorzystuje się go jednak tylko doraźnie podczas większych akcji. kaski motocyklowe zabrze2kaski motocyklowe zabrze2Kaski motocyklowe: jak bezpiecznie dojechać do chorego?, kaski motocyklowe zabrze2, kaski motocyklowe zabrze, odzież motocyklowaKaski motocyklowe: jak bezpiecznie dojechać do chorego?, kaski motocyklowe zabrze2, kaski motocyklowe zabrze, odzież motocyklowa

Leave a comment

Your email address will not be published.


*