Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej, czyli najważniejszy etap rekrutacji

Rekrutacja na różne stanowiska odbywa się w różny sposób, jednak zawsze rozmowa kwalifikacyjna jest najważniejszym jej etapem. To moment, w którym pracodawca może osobiście poznać kandydata i ocenić jego umiejętności.

Przez telefon i osobiście

Wysłanie cv i oczekiwanie na telefon i w końcu jest, upragnione zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Dopiero wtedy tak naprawdę zaczynają się nerwy. Uważajmy, by nie pożarł nas stres. Czasem przed bezpośrednią rozmową zdarza się również rozmowa telefoniczna. Jest ona równie ważna, co zwykła rozmowa, choć nie wymaga tak dużego przygotowania i zaangażowania, przynajmniej fizycznego. Jednak również podczas jej trwania zdarzają się wręcz niewybaczalne wpadki. Uprzedź fakty i nie daj się pogrążyć. Przede wszystkim, jeśli rozsyłasz wiele życiorysów do firm to warto zacząć sobie prowadzić ich listę, którą będziemy mieli pod ręką i w razie telefonu z danej firmy szybko sobie przypomnimy, o jakie dokładnie ogłoszenie i stanowisko chodziło. Oczywiście nie musimy znać wszystkich na pamięć, ale pomylenie jednej firmy z druga, szczególnie konkurencyjną może skutkować utratą szansy na zatrudnienie. To też jest odpowiedzialne przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej. Jeszcze więcej błędów można popełnić na standardowej rozmowie.

Czego NIE robić

Spójrzmy na kilka błędów, jakie mogą się zdarzyć każdemu w czasie rozmowy. Po pierwsze pamiętajmy, że rozmowa to kluczowy moment dla naszego zatrudnienia. Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej jest niezbędne. Koniecznie poczytaj, czym zajmuje się firma, jakie ma doświadczenie, jaka jest jej struktura. Przygotuj sobie również odpowiedzi na najbardziej popularne pytania, by nic Cię nie zaskoczyło. Odśwież również swoją wiedzę z danej dziedziny, którą zajmuje się firma i jakiej dotyczyć będzie nasza praca. Nie spóźnij się, najlepiej przyjdź około 5 – 10 minut wcześniej. Przyjście dużo wcześniej może również być błędem, ponieważ może być odebrane jako desperacja, a nie postrzegane jako zaleta. Spóźnienie jest nieakceptowane z wszystkim znanych powodów. W czasie rozmowy wycisz, bądź wyłącz telefon. Dzwoniący, co chwilę telefon to nie najlepsza reklama dla Twojej kultury, nie mówiąc już o pomyśle, by ten telefon odebrać. To niedopuszczalne. Kolejny bardzo częsty błąd to niestosowne ubranie. Panie często za bardzo starają się podkreślić swoje atuty fizyczne, a przecież spódniczka mini i wydekoltowana bluzka to nie najlepszy strój na rozmowę. Prawidłowe przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej musi obejmować przemyślenie odpowiedniego stroju. Wiele zależy od stanowiska, o jakie mamy się ubiegać. Na rozmowę o pracę budowlańca nie musimy wciskać się w garnitur, ale zawsze powinien być to strój schludny, czysty i choć delikatnie elegancki, czasem wystarczy koszula, a czasem, jednak garnitur będzie niezbędny. Musimy mieć odrobinę wyczucia, by dobrze ubrać się na tego typu rozmowę. Zawsze lepiej być ciut zbyt eleganckim, niż przesadnie na luzie.

Gwarancja sukcesu

Przestrzeganie zasad dotyczących zachowania i przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej sprawi, że nasza szansa na sukces wzrośnie gwałtownie. Nawet, jeśli nie dostaniemy od razu pracy to pamiętajmy, że każde takie spotkanie to nowe doświadczenie, swego rodzaju trening, dzięki któremu coraz mniej pytań i zadań będzie nas zaskakiwać. I na pewno już niedługo znajdziemy wymarzone dla nas stanowisko. Nie poddawajmy się tylko coraz lepiej przygotowujmy do rozmów.
przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej, czyli najważniejszy etap rekrutacji, przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej, przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej, kariera Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej, czyli najważniejszy etap rekrutacji, przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej, przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej, kariera

Leave a comment

Your email address will not be published.


*